Search

Algas töö külalistega


Esimesi külalisi nägime novembrikuus, aga töö nendega algas väga ettevaatlikult ja tasakesi. Kuna enamus meist siin giididest on uued, siis tutvustati meile erinevaid külalistega seotud rutiine tasapisi ning Kenthi hoolsa pilgu all. Esimene kord võttis Kenth külalised oma kelgule ning meie, giidid, istusime teisele kelgule. Nii saime harjutada mitme inimesega sõitmist ning samas nägime, kuidas Kenth külalistega suhtleb, mis infot jagab jne. Meie kõige tihedamini tehtav kelgusõit on ca 1,5h pikkune „fika tour“ (rootslaste „fika“ on kohvi/teepaus koos millegi magusaga), kus kelgusõit kestab ca 30min, seejärel teeme kiiresti lõkke meie ühes kotas (puidust tipi moodi varjualune/koda) ning pakume külalistele lõkkel keedetud kohvi, teed ning kaasavõetud kooki. Seejärel sõidame sama teedpidi tagasi. Lihtne „toode“, kuid hõlmab endas ootamatult palju detaile, mida me siis kõik hoolsalt vaatlusega tudeerisime.


Meie giidid - Fiona Hispaaniast, Mary ja Hugo Rootsist, Mike Saksamaalt ja mina. Pildilt on veel puudu Jonas Rootsist (kes on kennelis töötanud 10 aastat) ning Espen Norrast, kes ka kenneli igapäevatööd korraldab (daily manager). Kõik pildil olevad giidid on Fjellborg kennelis esimest hooaega. Ps, siin pildil olime just kühveldanud lund tunnelisse, mida iga päev kasutame, et koertega ohutult "ületada" üks autotee.

Järgnevatele ringidele saime järjest rohkem vastutust juurde: sõidutasime ise külalisi, kuid Kenth või keegi teine teadjam oli kaasas. 22. novembril tegin oma esimese reisi nii, et olin totaalselt üksi. Välja arvata kaks külalist, muidugi. Eks närv oli sees natuke ka, üks asi on koertega ise sõita, kuid hoopis teine püsida rajal nii, et külalistel oleks kelgul võimalikult mugav. Ei saa suvaliselt raja äärde sõita või rajamuhkudest kiiruga üle tuhiseda. Tuleb võtta rahulikult, samal ajal külalistega vestelda, piirkonna ja kelgukoerte kohta infot jagada. Kotasse jõudes tuleb koerad kindlalt kinnitada ning kiiruga kotasse minna, lõke süüdata, kohvi ja tee tulele panna. Unustada ei tasu ka seda, et ühe silmaga pead koeri jälgima, et nood ei kakleks või muudmoodi pahandusi ei teeks. Kui tee/kohvi valmis, kutsud külalised kotasse, vestled nendega, joote sooja jooki ning katsud üleüldse paista väga professionaalse ja teadjana. Kui külalisi on rohkem, siis on ka rohkem giide (ühele suurele kelgule mahub istuma 4 külalist) ning toimetused kotas sujuvad stressivabamalt, kuna üks giid jääb alati õue koeri jälgima. Minu esimene üksi tehtud ring sujus aga probleemivabalt, võib olla lobisesin natuke liiga palju, kuna olin pisut närvis, aga kõik muu sujus, lõkkekohvi maitses hästi ning külalised tundusid olevad rahul ja õnnelikud.


Icehotel ees külalisi ootamas

Too fika tuur on meie kõige lühem ja lihtsam sõit, mida ilmselt uue giidina saan kõige rohkem eesoleval hooajal teha. Kuid õnneks ei jää see minu ainukeseks ülesandeks. Meil on ka palju teisi „tooteid“, mida klientidele pakume. Üheks selliseks on kelgusõit, kus külaline saab oma enda kelgu ja meeskonna. Siis on muidugi kelk palju väiksem ning koeri paneme neile ette 4tk. Sellise sõidu tegemist sain ka juba harjutada. Mulle anti kaks külalist, kellele pidin siis enne sõitu tegema kiire, 15 minutilise tutvustuse, kuidas sõita oma kelguga, mida tähele panna ja kuidas käituda probleemide korral. Seejärel asun ise kõige ette oma 5-liikmelise koerameeskonnaga ja väikese kelguga ning katsun jälgida, et külalistel minu taga sujub kõik probleemideta. Kui külaline kukub või näiteks mõni koer meeskonnas end puntrasse on keerutanud, tuleb mul oma meeskond peatada, kuhugi kinnitada, ning külalist aidata. Kõige hullem, mis juhtuda saab, on see kui külaline kukub ja kelgust lahti laseb ning siis tuleb mul oma meeskonda kindlalt kinni hoides ka too lahtine meeskond kinni püüda. Ma ei ole veel 100% kuidas seda teha, kuid kogenumad giidid ütlevad, et see on suhteliselt tavaline probleem ning kui see juhtub, küll sa siis kohapeal välja mõtled, kuidas seda teha. Mis seal ikka, loodan et minu refleksid on väljakutseks valmis!


Kui külaline sõiab oma meeskonnaga, siis avaneb selline vaatepilt - 4 koera ja giid ees.

Kui suure kelguga sõite on meil põhimõtteliselt 3tk (fika tuur 1,5 tundi, lõunatuur 4 tundi, transfeer lennujaamast kennelisse või IceHotel-i), siis erinevaid kombinatsioone oma meeskonna juhtimisega on palju rohkem. Lõunatuur, ühe ööbimiseg tuur, Lodge-to-lodge, eriprojektid jne. Oma ülemustega rääkides olen teada saanud, et eks ma hakkan enamasti tegema neid suure kelguga sõite, kuid kindlasti saan teha väiksemate gruppidega (nt 2 külalist) ööbimisega tuure ning vastavalt võimalustele saan olla teiseks giidiks /abiliseks suuremates ning keerulisemates projektides, kus põhivastutus on vanemal ja kogenumal giidil, kuid saan kõrvalt neid aidata ja niimoodi kogemusi koguda.


Kui kliente pole, siis teeme koertega treeningringe. Siin olen oma kelgule raskuseks koeratoidukotid pannud.
Meie Väkkärä "baas" - peamine koht kuhu viime külalised lõunatuuril ja ööbimisega tuuril.
Vaade Väkkärä söögisaali. Siin on eraldi 3-liikmeline meeksond, kes teeb süüa, koristab ja vastutab selle korrashoiu eest. Fantastiline koht!

Kuidas ma end kõige selle juures tunnen? Vastutus on suur ja tunnetan seda väga selgelt. Meie kennel on väga kõrge kvaliteeditasemega: teenindus peab olema suurepärane ning külalised peavad alati jääma oma reisiga väga rahule. Lisada sinna juurde veel vastutus koerte heaolu eest ning loomulikult tunnen päris kõva survet. Kuid olen siin olnud ja igapäevaselt koertega tegelenud 3 kuud ning kuigi ma seda ise ei tunneta, siis kogemust on juba piisavalt! Nüüdseks olen klientidega pikemaid ja lühemaid sõite teinud päris palju ning hakkan tundma ennast piisavalt mugavalt, et olla enesekindel koerajuht ning samal ajal olla ka hea võõrustaja külalistele, pikkides informatsiooni koertest ja Lapimaast siia-sinna, visata mõne naljagi. Ajalugu on aga näidanud, et niipea kui end siin mugavalt tunnen, visatakse mulle ette uus väljakutse! Rohkem külalisi, pikemad sõidud, rohkem koeri kelle eest vastutada jne... Minu uueks mantraks on saanud, et ainult mugavustsoonist väljas olles ja kerget hirmu tundes ma õpin. Ja tundub, et seda õppimist tuleb siin veel palju-palju.


Pärast pikka tööpäeva - väsinud, aga rahul.

Kui soovid rohkem lugeda/uurida, mis sõite me siin teeme, siis siin on meie kenneli koduleheküljed:


www.fjellborgarcticjourneys.com – peamine bränd , mille alt teeme pikemaid reise ning pakume erilahendusi paljudele ettevõtetele (nö corporate events) ning klientidele, kes soovivad midagi muud kui vaid tuuri meie tavanimekirjast (ja on valmis selle eest maksma).


www.fjellborgarcticlodge.com – eksklusiivne bränd, mille alt pakume high-end toodet, kus külalised ööbivad väga ilusas ja kõrge kvaliteediga wilderness lodge-s ning neil on eragiid, kes teeb nendega erinevaid tegevusi. Väga kallis toode :) Mina sellega väga tegelema veel ei hakka, selleks on meil üks superäge 10-aastase kogemusega giid Anna, kes nende klientidega tegeleb. Kui hästi läheb, saan mõned korrad Annat assisteerida.


www.activelapland.com – rohkem taskokohasem bränd, mille alt teeme lühemaid sõite


www.icehotel.com – meie kennelist üle jõe asuv kuulus jäähotell, kelle külalised ülepäeviti viime kohvi või lõunatuurile. Paaris kuupäevadel teeme reise meie, paaritutel kuupäevadel teevad reise üks teine kennel siin piirkonnas. Meie kõige tihedamalt tehtav reis.

0 views
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook
  • TikTok

© 2020 Maiu Takes a Hike